Dania na grilla - 5 pomysłów (poradnik - czyszczenie i konserwacja grilla)

Wiosna coraz bliżej - to oznacza, że niedługo rozpocznie się sezon grillowy. 
My nie mogliśmy się już powstrzymać i w ostatnią niedzielę urządziliśmy sobie ucztę grillową zamiast tradycyjnego obiadu. Nie było to jednak standardowe menu grillowe w postaci kiełbasek czy karkówki. Każde z nas miało ochotę na co innego i tak powstało pięć różnych dań na grilla:
1) Filety z kurczaka na patyku w domowym sosie BBQ 
2) Szaszłyki z łososia i cytryny
3) Szaszłyki warzywne z ziemniakami, jako dodatek do dań głównych (czyli łososia oraz kurczaka)
4) Różyczki kalafiora na patyku w sosie sojowym, też jako dodatek do dań
5) Duże pieczarki grillowe nadziewane pomidorkami koktajlowymi oraz mini mozzarellą

Dania te świetnie smakują i nie są jakoś bardzo ciężkostrawne, w porównaniu właśnie do karkówki z grilla czy kiełbasy. Poza tym, ich przygotowanie jest bardzo proste i nie pochłania dużo czasu. Idealnie sprawdzą się na grill party z rodziną lub przyjaciółmi.

Grillowanie oraz degustacja dań to sama przyjemność. Jednak czyszczenie grilla oraz usunięcie popiołu czy resztek jedzenia nie należy do najprzyjemniejszych czynności i domyślam się, że nikt tego nie lubi. Dlatego poniżej przedstawiam kilka prostych zasad czyszczenia i konserwacji grilla oraz dołączam przegląd najpotrzebniejszych akcesoriów, które ułatwiają pracę.


Przed rozpoczęciem grillowania musimy jednak odkurzyć grilla i sprawdzić jego stan. Po tak długim czasie nieużywania, kurz to może nie być jedyny problem. Zdarza się zapomnieć i zostawić na całą zimę zaschnięty tłuszcz, a jego wyczyszczenie może okazać się nie lada wyzwaniem.
Stary i przypalony tłuszcz może zepsuć nam przyjemność grillowania, gdyż takie jedzenie nie tylko źle wygląda, ale też nie smakuje. Do tego należy pamiętać, że może powodować problemy zdrowotne. 

Pamiętajmy jednak, że grill będzie służył nam tym dłużej, im bardziej o niego dbamy, warto więc w ogóle nie dopuszczać do sytuacji, w której ruszt grilla pozostaje brudny przez kilka długich miesięcy.

Powstające w toku grillowania zabrudzenia mają wpływ na stan naszego urządzenia, dlatego należy czyścić grilla po każdym użyciu i regularnie konserwować. Usunięcie popiołu, tłuszczu oraz resztek jedzenia nie należy do najprzyjemniejszych zadań i bywa trudne, jeśli nie zastosujemy się do odpowiednich zasad pielęgnacji grilla oraz nie skorzystamy z profesjonalnych akcesoriów i środków.



Zasady czyszczenia grilla:

Niezależnie od tego, jaki rodzaj grilla posiadamy,  należy czyścić go jak najszybciej po zakończeniu grillowania i ostygnięciu, w ten sposób ułatwimy sobie pracę i zmniejszymy ryzyko pojawienia się uszkodzeń.
Możemy też zapobiec uciążliwym zabrudzeniom, smarując ruszt olejem jadalnym przed każdorazowym rozpaleniem grilla, dzięki czemu jedzenie nie będzie do niego przywierać.



Oto podstawowe czynności przy czyszczeniu grilli:
  • regularne czyszczenie lub wymienianie tacki na tłuszcz w grillu gazowym lub elektrycznym. Zapobiegnie to dodatkowo ryzyku zapalenia się nagromadzonego tłuszczu.
  • wypalenie rusztu w wysokiej temperaturze, by wypaliły się resztki jedzenia
  • usuwanie popiołu i resztek w przypadku grilla węglowego
  • oczyszczenie rusztu szczotką i przy uporczywych zabrudzeniach użycie środka do czyszczenia. Ruszt za pomocą szczotki należy czyścić zawsze bezpośrednio po skończeniu grillowania, kiedy grill jest jeszcze odpowiednio rozgrzany
  • czyszczenie części zewnętrznych oraz pokrytych emalią tylko specjalnym środkiem do pielęgnacji grilla
  • ruszty żeliwne należy myć tylko ręcznie - nie wolno wkładać ich do zmywarki
Najmniej problematyczne są grille gazowe i elektryczne, gdyż podczas ich używania nie potrzeba węgla i nie pozostawią popiołu, a dodatkowo grille od firmy Weber czyszczą się praktycznie same. Należy tylko rozgrzać ruszt do maksymalnej temperatury i poczekać aż wypalą się resztki jedzenia. Następnie przy pomocy specjalnej szczotki należy usunąć pozostałości z gorącego jeszcze rusztu.


Akcesoria niezbędne przy czyszczeniu grilla:
  • szczotka do grilla - dzięki niej wyczyścimy grill w każdym zakamarku. Szczotka do grilla z grubym włosiem ze stali nierdzewnej firmy Weber posiada szeroką główkę, która szybko i sprawnie wyczyści duże powierzchnie, a grube włosie cechuje się dużą odpornością na zużycie. Krótsze boki szczotki można użyć do czyszczenia krawędzi, a także resztek, które znajdują się między rusztami. 


  • dwustronna gąbka firmy Weber - posiada szorstką powierzchnię, która idealnie nadaje się do czyszczenia rusztu oraz miękką, która jest świetna do pielęgnacji delikatnej pokrywy grilla. 


  • ściereczka z mikrofibry - do polerowania części ze stali szlachetnej oraz emaliowanych.


  • środki chemiczne - godne polecenia są specjalistyczne płyny firmy Weber 
    1) płyn do czyszczenia powierzchni ze stali nierdzewnej - przeznaczony do ochrony i czyszczenia zewnętrznych części grilla ze stali nierdzewnej


    2) płyn doczyszczenia emalii w formie sprayu, który pomaga rozpuścić tłuszcz i brud i sprawia, że grill lśni jak nowy.
    3) środek do czyszczenia rusztów w formie rozpylacza mgiełki, która doskonale czyści ruszty i podzespoły komory grilla - wystarczy spryskać i pozostawić na 30 sekund, aby środek rozpuścił tłuszcz i resztki jedzenia, a następnie przetrzeć wszystkie elementy do sucha.



Przy wyborze odpowiednich akcesoriów, warto stawiać na sprawdzonych producentów, którzy odpowiadają za produkty najwyższej jakości. Wśród takich producentów wyróżnia się amerykańska marka Weber, której produkty cechują się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi.


Zasady konserwacji grilla:
  • unikanie woskowania lub malowania pokrywy grilla, gdyż farby lub wosk na gorącym grillu mogą rozpuszczać się, pozostawiając liczne zacieki
  • dokładne osuszenie grilla przed okresem zimowym, by jego konstrukcja zbyt szybko nie zaczęła rdzewieć lub nawet pleśnieć
  • przechowywanie grilla w suchym i zacienionym miejscu, np. piwnicy lub garażu (w okresie zimowym)
  • zaopatrzenie się w pokrowiec na grilla, który zabezpiecza przed warunkami atmosferycznym, a także kurzem czy wilgocią
Weber posiada szeroką ofertę pokrowców, które dopasowane są do rozmiarów niemal każdego grilla. Wykonane są one z materiałów wodoodpornych, zapewniających maksymalną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo posiadają specjalne zaczepy, dzięki którym nie zostaną zwiane z posesji nawet przy silnych porywach wiatru.



Warto pamiętać, że stosując się do właściwych zasad czyszczenia i konserwacji grilla oraz korzystając z odpowiednich akcesoriów wysokiej jakości, możemy sprawić, że nasz grill, niezależnie od jego typu, przez długi czas użytkowania będzie prezentować się efektownie, a nam przyniesie wiele przyjemności z grillowania.



Pomysły na dania z grilla


1) Kurczak BBQ

Filety z kurczaka w domowej marynacie barbecue na bazie ketchupu i suszonych śliwek, grillowane na patyczkach do szaszłyków.
Pyszne, soczyste mięsko w słodko-ostrej marynacie z nutą wędzonki. Świetna propozycja na obiad lub grill party z przyjaciółmi.



Składniki:
  • 3 pojedyncze filety z kurczaka
  • patyki do szaszłyków
Marynata:
  • 6 suszonych śliwek
  • 5 łyżek ketchupu pikantnego
  • 1 łyżka oleju
  • 1 łyżka miodu płynnego
  • 1 łyżka sosu sojowego
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 łyżeczki papryki słodkiej wędzonej
  • 1/4 łyżeczki papryki chili mielonej
  • sól, pieprz


Wykonanie:

Marynata:
Śliwki zalewamy gorącą wodą i ostawiamy na minimum 30 min.
Następnie wodę zlewamy, a śliwki blendujemy na gładki mus.

Do śliwek dodajemy ketchup pikantny, sos sojowy, olej, miód i ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę. Mieszamy. Przyprawiamy papryką wędzoną, papryką chili oraz solą i pieprzem.

Filety z kurczaka myjemy, osuszamy, oczyszczamy z niepotrzebnych części i kroimy na mniejsze fileciki. Obtaczamy dokładnie w przygotowanej marynacie i umieszczamy w plastikowym pojemniku. Wkładamy do lodówki na całą noc.

Patyczki do szaszłyków moczymy w wodzie przez co najmniej 30 min. (ja oczywiście o tym zapomniałam i przypaliły się).

Na patyki nabijamy pojedyncze fileciki z kurczaka w marynacie i układamy na ruszcie rozgrzanego grilla. Grillujemy, aż mięsko ładnie się przyrumieni, w między czasie przewracając na drugą stronę.



2) Szaszłyki z łososia

Soczysty i aromatyczny łosoś w marynacie z oliwy i soku z cytryny, z dodatkiem koperku i czosnku. Przygotowany w postaci szaszłyków z dodatkiem plasterków cytryny. Poezja smaku! Z pewnością tak przygotowany łosoś zaskoczy zarówno domowników, jak i gości.



Składniki:
  • 500 g świeżego fileta z łososia
  • 2 cytryny
  • pęczek koperku
  • patyki do szaszłyków
Marynata:
  • 3 łyżki oliwy
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
  • 1 łyżeczka koperku
  • sól


Wykonanie:

W plastikowej misce mieszamy olej z sokiem z cytryny. Dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę oraz koperek i odrobinę soli. Wszystko dokładnie mieszamy.

Z łososia usuwamy skórę, a następnie kroimy w większą kostkę. Umieszczamy w misce z marynatą i obtaczamy w niej rybę. Miskę zakrywamy i wkładamy do lodówki na całą noc.

Patyczki do szaszłyków moczymy w wodzie przez co najmniej 30 min. (ja oczywiście o tym zapomniałam i przypaliły się).

Cytrynę dokładnie szorujemy razem ze skórkę pod bieżącą wodą. Kroimy w plasterki.

Na patyki nabijamy po 2 kawałki łososia na przemian z plasterkiem cytryny. Układamy na ruszcie rozgrzanego grilla i grillujemy po około 4-5 minut z każdej strony.
Przed podaniem posypujemy posiekanym, świeżym koperkiem.



3) Szaszłyki warzywne z ziemniakami

Szaszłyki z małymi ziemniaczkami, dwoma kolorami papryk, czerwoną cebulą oraz pieczarkami. Stanowią świetny dodatek do dań mięsnych.
Ziemniaczki należy wcześniej chwilę podgotować w wodzie, by na grillu były gotowe razem z innymi składnikami. 



Składniki:
  • ok. 20 szt. małych ziemniaczków
  • 1 papryka czerwona
  • 1 papryka zielona
  • 1 duża cebula czerwona
  • ok. 20 szt. małych pieczarek
  • olej
  • przyprawa do grilla
  • patyki do szaszłyków
  • sól


Wykonanie:

Ziemniaczki szorujemy pod wodą razem ze skórką. Umieszczamy w garnku, solimy i zalewamy wodą. Zagotowujemy, a następnie gotujemy około 8 min. Odcedzamy i studzimy.

Obie papryki myjemy, osuszamy, usuwamy nasiona i kroimy w kostkę.
Cebulę obieramy i kroimy w grubą kostkę.
Pieczarki obieramy i pozostawiamy w całości.

Patyczki do szaszłyków moczymy w wodzie przez co najmniej 30 min.

Na patyczki nadziewamy przygotowane składniki w kolejności: ziemniak - papryka czerwona i zielona - pieczarka - cebula - ziemniak - papryka czerwona i zielona- pieczarka
Szaszłyki smarujemy olejem i posypujemy przyprawą do grilla. Układamy na ruszcie rozgrzanego grilla i grillujemy po kilka minut z każdej strony.



4) Kalafior w sosie sojowym

Chrupiące różyczki kalafiora w orientalnym stylu - zamarynowane w sosie sojowym i grillowane w postaci szaszłyków. Kalafior przygotowany w ten sposób ma oryginalny smak, gdyż znajdziemy tu połączenie przeróżnych smaków: słonego, ostrego, kwaśnego i słodkiego.



Składniki:
  • 1 mały kalafior
  • pęczek szczypiorku
  • sezam
  • patyki do szaszłyków
Sos:
  • 3-4 łyżki sosu sojowego jasnego
  • sok z 1/2 limonki
  • 1-2 łyżki miodu płynnego
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 łyżeczki papryki słodkiej mielonej
  • szczypta papryki chili
  • 1/4 łyżeczki mielonego imbiru
  • 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej


Wykonanie:

Sos:
W rondelku łączymy ze sobą sok z cytryny z sosem sojowym. Dodajemy miód, przeciśnięty przez praskę czosnek, imbir oraz mieloną paprykę słodką i chili. Mieszamy. W mieszance rozprowadzamy mąkę ziemniaczaną i podrzewamy, cały czas mieszając, aż sos zgęstnieje.

Patyczki do szaszłyków moczymy w wodzie przez co najmniej 30 min.

Kalafiora dzielimy na różyczki, myjemy i dokładnie osuszamy. Każdą różyczkę obtaczamy w przygotowanym sosie i nabijamy na patyk po kilka sztuk. 
Układamy na ruszcie rozgrzanego grilla i grillujemy po kilka minut z każdej strony. Kalafior powinien zostać lekko chrupiący.
Przed podaniem posypujemy sezamem i posiekanym szczypiorkiem.



5) Nadziewane pieczarki:

Duże pieczarki faszerowane pomidorkami koktajlowymi oraz mini mozzarellą to prosty przepis na pyszną przekąskę. Podane prosto z grilla smakują fantastycznie. Przed podaniem warto je skropić sosem balsamicznym.



Składniki:
  • 5-6 dużych pieczarek np. portobello
  • 125 g mini mozzarelli
  • ok. 10 pomidorków koktajlowych
  • oliwa z oliwek
  • sól
  • rozmaryn
  • sos balsamiczny
  • posiekany szczypiorek


Wykonanie:

Pomidorki myjemy, osuszamy i kroimy na pół.
kuleczki mozzarelli odsączamy z zalewy i również kroimy na pół.
Pieczarki obieramy, myjemy i dokładnie osuszamy.
W każdej pieczarce umieszczamy po dwie po trzy połówki pomidorków i trzy połówki mozzarelli, ułożone na przemian. Wierzch lekko skrapiamy oliwą i posypujemy rozmarynek. Układamy na ruszcie rozgrzanego grilla i grillujemy kilka minut, aż ser się roztopi, a pieczarki lekko zbrązowieją.
Przed podaniem pieczarki polewamy sosem balsamicznym i posypujemy posiekanym szczypiorkiem.






* Wpis powstał we współpracy z marką Weber





Komentarze

  1. Ale ten czas leci, już niedługo majówka. Przygotowania do grillowania się zaczną.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny