Pomidorowe pierogi z soczewicą

Nietypowa wersja pierogów wegetariańskich... pomidorowe pierogi z czerwoną soczewicą to mój autorski pomysł 😉 Do ciasta dodałam koncentrat pomidorowy, który wcześniej rozprowadziłam w gorącej wodzie. Dzięki temu uzyskałam pomidorowe ciasto, które nadziałam farszem z gotowanej, czerwonej soczewicy z dodatkiem cebuli oraz czosnku. Pychota! Zaliczam już je do moich ulubionych ❤ Świetnie smakują podane ze smażona cebulką...


Chleb gryczany z kaszy

Bezglutenowy chleb - bez mąki, bez drożdży, bez nabiału i bez tradycyjnego zakwasu. Tylko 4 składniki! Wystarczy kasza gryczana niepalona, woda, ziarna i sól, aby otrzymać pyszny chlebek o wyjątkowym smaku. 

Chleb ma chrupiącą skórkę, a w środku jest miękki i wilgotny oraz pełen ziaren. Na pierwszy rzut oka wygląda i pachnie jak chleb na tradycyjnym, żytnim zakwasie. Jednak jest to chleb z kaszy, więc ma gryczany posmak, dlatego nie każdemu przypadkie on do gustu. Po prostu trzeba lubić kaszę gryczną :)

Wykonanie takie zdrowego pieczywa to prościzna - nie trzeba nawet gotować kaszy, wystarczy ją zalać wodą i czekać, aż sfermentuje i powstanie zakwas. Następnie zblendować i znowu czekać... No właśnie trzeba tu się uzbroić w cierpliwość, bo czeka się dość długo - prawie 2,5 doby plus trzeba doliczyć ponad godzinę na pieczenie. Ale warto! 

Kasza gryczana zaliczana jest to najzdrowszych i najbardziej wartościowych produktów, a to ze względu na cenne właściwości oraz wartości odżywcze...
Więcej do poczytania o kaszy gryczanej ⇒ KUCHENNA APTEKA #25 - KASZA GRYCZANA

P.S. Pod przepisem znajdują się najważniejsze informacje przydatne podczas pieczenia chleba, o które najczęściej mnie pytanie ⇓


Chleb z kaszy gryczanej niepalonej

Kuchenna Apteka #32 - Rzeżucha

Rzeżucha (pieprznica siewna), pojawia się najczęściej w naszych domach w okolicach Wielkanocy i pełni głównie rolę dekoracyjną stołu lub potraw. A to wielki błąd! Ta niepozorna roślinka, przez większość osób niedoceniana, to prawdziwa skarbnica witamin i mikroelementów. Rzeżucha przewyższa wartością odżywczą wiele warzyw i może je zastąpić szczególnie zimą. Pod względem zawartości wapnia jest ona drugą rośliną po orzechach laskowych! Wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, które wykorzystywane są w pomocniczym leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości. Polecana szczególnie w okresie przesilenia wiosennego.  
Rzeżuchą zajadali się starożytni Rzymianie, którzy dostrzegali w niej oznakę witalności i zdrowia. Bierzmy z nich przykład 😉
Warto ją hodować przez cały rok i stosować jako dodatek do różnych potraw - można ją dodawać nie tylko do kanapek, ale także do różnego rodzaju sałatek i surówek, zup, sosów, past, twarożków czy masła. Ma wyraźny, ostry, piekący smak i aromatyczny zapach, dlatego dzięki niej potrawy nabierają oryginalnego i wyrazistego smaku.
Jednak jest jedno "ale" - nie można przesadzać z ilością spożywanej rzeżuchy, gdyż w nadmiarze może zaszkodzić. Dowiedz się dlaczego!


Pulpeciki drobiowe w sosie z suszonych pomidorów i szpinaku

Drobiowe mini pulpeciki z mięsa indyczego w śmietanowym sosie z suszonymi pomidorami oraz świeżym szpinakiem. Dzięki suszonym pomidorom sos jest bardzo wyrazisty i intensywny w smaku, a do tego niezwykle aromatyczny. Danie to idealnie komponuje się z delikatnymi pulpecikami drobiowymi, które są łagodne w smaku. Całość dopełniają liście świeżego szpinaku. Jest to jeden z lepszych sosów jakie jadłam - smakuje naprawdę wyjątkowo!


Bajaderki

Bajaderki to świetny sposób na pozbycie się starych i przesuszonych resztek ciast, które zostają po świętach prawie w każdym domu. Poza tym, bajaderki to również rewelacyjny sposób na zakalca czy nieudane ciasto. To tzw. deser z resztek czy odzysku 😉 Może nie brzmi to zbyt ciekawie, ale bajaderki są naprawdę pyszne! To miękkie i wilgotne w środku kule o czekoladowym smaku, nadziane bakaliami. W wersji dla dorosłych można dodać alkoholu, najlepiej rumu, dzięki temu zyskają ciekawy posmak i lekko alkoholową nutę.
Jest to prosty i szybki w przygotowaniu deser bez pieczenia, a co najważniejsze - długo utrzymuje świeżość. I nic się w domu nie zmarnuje!

Forszmak lubelski

Forszmak to jednogarnkowe danie z Lubelszczyzny przypominające gulasz. U mnie na Podkarpaciu był on zazwyczaj podawany w formie gęstej zupy gulaszowej. Jest to świetny sposób na pozbycie się zalegających resztek wędlin z lodówki, które pozostały nam ze świąt. Pamiętam, że swego czasu było to bardzo popularne danie na weselach.
Forszmak to syte i pożywne danie, w którym oprócz mięsa znajdziemy paprykę, pieczarki oraz ogórki kiszone, a całość zaprawiona jest przecierem pomidorowym. Najczęściej podawane z pieczywem. Mimo że, to danie z resztek to smakuje znakomicie!

Jajka faszerowane guacamole

Jajka faszerowane to jedna z podstawowych pozycji na świątecznym stole. Przepisów na nadzienia do jajek jest sporo, bo tak naprawdę to można faszerować je czym tylko się chce 😉
Moja propozycja to jajka faszerowane pastą z awokado przygotowaną na wzór meksykańskiego guacamole. Pasta oprócz awokado zawiera papryczkę chili, czosnek, świeżą kolendrę oraz sok z limonki. Taka pasta dobrze komponuje się z żółtkami, więc idealnie sprawdzi się jako nadzienie do jajek.
Tak przygotowane jajka rewelacyjnie smakują i świetnie sprawdzą się w roli oryginalnej wersji dobrze znanej przystawki. Polecane nie tylko na święta, ale także na różnego rodzaju imprezy i uroczystości....

Wegetariański żurek na wodzie z kiszonych ogórków

Nie ma Wielkanocy bez żurku! To podstawowa potrawa tych świąt. Jednak nie każdy przepada za tradycyjnym żurkiem pełnym kiełbasy i innych wędlin lub po prostu nie je mięsa. Dlatego alternatywą jest żurek wegetariański. Jednak u mnie nie jest to typowy żurek bez kiełbasy, lecz przygotowany na wodzie z kiszonych ogórków, zamiast tradycyjnego zakwasu. Dodatkowo jest on pełen grzybów, a podany jest z jajkiem oraz pieczonymi ziemniaczkami. Coś pysznego! Jego smak jest wyjątkowy! Jak dla mnie (i mojego męża 😉) zdecydowanie lepszy od znanego nam żurku na zakwasie. Jest delikatniejszy...
Woda z kiszonych ogórków idealnie nadaje się, zamiast tradycyjnego zakwasu, również do przygotowania żurku na kiełbasie. Tylko musi być to woda z ogórków domowych lub kupnych, ale ekologicznych (kiszonych nie kwaszonych!). Jest to świetna alternatywa, gdy zapomnieliśmy nastawić domowy zakwas, gdyż żurek na wodzie z ogórków robi się ekspresowo. I zdecydowanie jest to zdrowsza wersja od kupowanych żurków w proszku... 

Polędwica gotowana na parze

Polędwica zamarynowana w marynacie musztardowo-majerankowej z dodatkiem czosnku i ugotowana na parze. To pomysł na domową wędlinę lub mięso do obiadu, bo można ją serwować zarówno na ciepło, jak i na zimno. Mięso przygotowane na parze jest lekkostrawne i można bez obaw podawać je dzieciom oraz osobom z problemami trawiennymi. Dodatkowo dzięki parze, która skrapla się podczas gotowania, polędwica jest bardzo delikatna i soczysta, bo nie sposób tu coś wysuszyć czy przypalić 😉 Poza tym, gotowanie na parze jest najzdrowszym sposobem przygotowania potraw!
P.S. Aby przygotować takie mięso nie trzeba posiadać parowaru wystarczy garnek do gotowania na parze lub sitko umieszczone nad garnkiem z wodą.


Mazurek czekoladowo-malinowy (bez pieczenia)

Mazurek w kształcie pisanki, bez pieczenia to moja kolejna propozycja na świąteczne słodkości.
Spód jest daktylowy z dodatkiem mielonej mieszanki płatków owsianych, sezamu i ziaren słonecznika. Natomiast masa jest klasyczna, wykonana ze śmietany kremówki i gorzkiej czekolady. Dodatkowo między słodkim spodem, a mocno czekoladową masą jest słodko-kwaśna konfitura malinowa. Te wszystkie smaki współgrają ze sobą znakomicie, dzięki temu ciasto nie jest ani za słodkie, ani za kwaśne, a goryczka czekolady jest lekko wyczuwalna i dopełnia całości.
Przepis idealny dla osób, które nie lubią piec lub nie mają piekarnika 😉

P.S. Więcej przepisów na oryginalne, proste i szybkie mazurki wielkanocne w moim Ebooku → "Mazurki Wielkanocne"

Rolada szpinakowa z sałatką chrzanową z jajkami

Rolada szpinakowa to bardzo efektowna przystawka na świąteczny stół. Jednak u mnie nie będzie to rolada z łososiem wędzonym i kremowym serkiem, która jest wszystkim bardzo dobrze znana, lecz w odmienionym wydaniu ... z sałatką chrzanową z dodatkiem szynki, sera żółtego, jajek oraz rzeżuchy. Taka świąteczna wersja - idealna na Wielkanoc!

Rolada jest równie pyszna co oryginalna wersja. Wyrazistego smaku nadaje jej dodatek chrzanu do sałatki, dzięki temu nie jest mdła. Ciasto szpinakowe z sałatką chrzanową świetnie się komponuje i z pewnością zaskoczy Twoich gości.

Biała kiełbasa w cieście francuskim

Biała kiełbasa to nieodłączny element wielkanocnego menu. Najczęściej dodajemy ją do żurku wielkanocnego lub podajemy w formie pieczonej z różnymi dodatkami i sosami. Ja natomiast postanowiłam wykorzystać białą kiełbasę do przygotowania przekąski idealnej na świąteczny stół. Biała kiełbasa zapieczona w cieście francuskim z dodatkiem sosu musztardowego, w formie szaszłyków. Świetnie się prezentuje, ale również pysznie smakuje! Można ją podać jako przekąskę w towarzystwie sosu musztardowego lub jako oryginalny dodatek do żurku.
W sumie taka przekąska pasuje na każdą okazję, nie tylko na Wielkanoc. 


Mazurek z karmelem kokosowym

Mazurek na półkruchym cieście, z domowym karmelem kokosowym oraz orzeszkami ziemnymi i polewą z gorzkiej czekolady. Ciasto jest dość słodkie, ze względu na karmel kokosowy, który wykonany jest z mleka kokosowego, cukru kokosowego i dodatku oleju kokosowego. Taki wegański karmel jest równie słodki co tradycyjny karmel z cukru białego, śmietanki oraz masła, jednak w smaku nieco się różni i jest bardziej lejący. Jednak nie uważam, że to jego wada. Bardzo lubię taką lekko lejącą się konsystencję karmelu i stwierdzam, że w przypadku mazurka bardzo dobrze się ona sprawdza. W przypadku, gdy chcemy uzyskać gęstszy karmel, to dodajemy mniej mleka, tylko musimy się liczyć z tym, że będzie wtedy też słodszy. Ze względu na obecność cukru kokosowego, karmel jest też ciemniejszy niż ten na cukrze białym.
Jest to z pewnością propozycja dla wielbicieli słodkich ciast...

P.S. Więcej przepisów na oryginalne, proste i szybkie mazurki wielkanocne w moim Ebooku → "Mazurki Wielkanocne"

Ciasto salceson

Ciasto salceson to kakaowe ciasto typu murzynek na oleju, pachnące cynamonem, z dużą ilością jabłek. I to właśnie dzięki jabłkom ciasto zyskało taką nazwę, gdyż w przekroju trochę przypomina ową wędlinę. Ale nie ma co się obawiać tego ciasta, bo w smaku to już całkiem inna bajka.
Ciasto jest mocno czekoladowe oraz wilgotne w środku, z dodatkiem winnym jabłek, które przełamują czekoladowy smak i to właśnie one są odpowiedzialne za wilgotność ciasta. Jest ono bardzo proste i szybkie w przygotowaniu, a także tanie. Z pewnością wyjdzie każdemu!
Idealne na co dzień, gdy mamy ochotę na małe co nieco do kawy lub herbaty.


Polędwica długodojrzewająca

Polędwica długodojrzewająca to surowa, suszona wędlina, przygotowana na wzór włoskiej szynki Prosciutto czy hiszpańskiej szynki Serrano. Rożnica w wykonaniu jest taka, że ta nasza domowa wędlina nie musi leżeć miesiącami - wystarczy tylko 7 dni i jest gotowa do spożycia. Taka domowa wędlina jest dużo tańsza od tych sklepowych i z czystym sumieniem mogę też stwierdzić, że dużo lepsza. Bez konserwantów, bez chemii. Cukier oraz sól mają zadanie zakonserwować mięso, które następnie się suszy w suchym i przewiewnym miejscu.
Często w takich przepisach oprócz zwykłej soli można znaleźć sól peklową. Jednak ja takiej soli nie dodaję, gdyż zawiera ona azotany, więc nasza domowa wędlina nie różniłaby się od tej sklepowej - zwykła sól i cukier w zupełności wystarczą do wyciągnięcia wody z mięsa i jego konserwacji. Poza tym suszenie również jest metodą konserwacji mięsa. Lepiej zrobić mniejszy kawałek wędliny i zjeść ją w przeciągu tygodnia, a w między czasie przygotować kolejną porcję, niż pakować w nią niepotrzebną chemię.
Przygotowanie domowej wędliny dłogodojrzewającej jest naprawdę bardzo proste i każdy sobie z nią poradzi. Jedynie na efekt końcowy trochę się czekać, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Oprócz polędwicy tym sposobem możemy przygotować schab, a także karkówkę. Plasterek takiej wędliny to prawdziwa rozkosz dla podniebienia!

P.S. Powiem szczerze, że robiąc pierwszy raz taką wędlinę długodojrzewającą miałam duże wątpliwości i podchodziłam do tego bardzo sceptycznie, gdyż bałam się, że mięso mi po prostu spleśnieje. Ale efekt przeszedł moje najmniejsze oczekiwania! Polędwiczka zachwyciła mnie zarówno smakiem, jak i wyglądem. Dlatego nie ma się czego obawiać - działajcie!

Twarogowa babka z cytrynową nutą

Babka wielkanocna z dodatkiem twarogu o orzeźwiającym, cytrynowym smaku. Mocno wilgotna w środku i zdecydowanie cięższa od tradycyjnych, puszystych wypieków wielkanocnych. Ma piękny cytrynowy zapach, który roznosi się po całym domu podczas pieczenia. W smaku również dominuje cytryna, ale czuć też delikatny serowy posmak. Babka jest naprawdę przepyszna! Najlepiej smakuje zaraz po upieczeniu. Jest bardzo szybka i prosta w wykonaniu, tylko musi być spełniony jeden warunek - wszystkie produkty muszę mieć temperaturę pokojową (tj. masło, twaróg oraz jajka).


Kuchenna Apteka #31 - Olej z pestek dyni

Olej z pestek dyni zwany "zielonym złotem" to olej o zielono-brązowej barwie i orzechowym smaku oraz zapachu. Jest to olej bardzo aromatyczny i należy do najsmaczniejszych olejów jakie znam. Popularny w krajach Europy południowo-wschodniej, zwłaszcza w Austrii, Słowenii i na Węgrzech. W Polsce to wciąż mało znany olej, a szkoda... 
Jego zastosowanie jest dość szerokie, bo można go używać nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce oraz w celach leczniczych. Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, witamin oraz minerałów i wykazuje wiele właściwości zdrowotnych, m.in. pomaga w walce z pasożytami przewodu pokarmowego, chroni przed chorobami układu krążenia i innymi chorobami cywilizacyjnymi, zapobiega przerostowi gruczołu krokowego.
W kosmetyce wykazuje działanie regenerujące i nawilżające - korzystnie wpływ na stan skóry, a także wzmacnia włosy i paznokcie. 
W kulinariach wykorzystuje się go wyłącznie na zimno, zarówno do deserów, jak i dań wytrawnych - jako dodatek do chleba, warzyw, sera białego, sałatek, surówek, sosów, past oraz do bezpośredniego spożycia. Olej z pestek dyni dobrze komponuje się także z deserami – można nim wzbogacić smak lodów waniliowych lub sernika.
Ze względu na wyjątkowe właściwości warto wprowadzić go do swojej diety, ale trzeba wiedzieć jakie ilości spożywać, aby wyszło nam to na zdrowie. Bo nawet najzdrowszy produkt w nadmiarze może zaszkodzić!


Produkty naturalne Schronisko Smaków Magda Gessler

"Schronisko Smaków Magda Gessler" to znana restauracja w sercu polskich Tatr, której menu oparte jest o najlepsze lokalne produkty i zostało stworzone przez Magdę Gessler. Ale nie o menu restauracji tu będzie mowa, a o sklepie internetowym (klik), gdyż "Schronisko Smaków" to również producent naturalnych wyrobów, które możemy zamówić online z dostawą prosto do naszego domu.
Oferta sklepu jest naprawdę bogata i jest w czym wybierać. W ofercie znajdziemy m.in. chleby na zakwasie, wędliny i mięsa wędzone, sery, przetwory, miody, syropy owocowe, oleje, oliwy, sosy i wiele innych produktów. Kilka z nich miałam okazję spróbować i chętnie podzielę się z Wami moimi doznaniami smakowymi...


Pomidorowe bułeczki plecione

Bułeczki w stylu śródziemnomorskim - pomidorowe z dodatkiem ziół toskańskich. Są to bułki drożdżowe, wykonane z mąki pełnoziarnistej, z dodatkiem koncentratu pomidorowego, dzięki któremu zyskały swój oryginalny, pomidorowy smak i aromat. Również zioła toskańskie, w składzie których znajdziemy m.in. płatki pomidorowe, bazylie, czosnek i oregano, sprawiają, że bułeczki są bardzo aromatyczne.
Z racji tego, że do ich wypieku użyłam mąki pełnoziarnistej, to są one dość ciężkie i zbite, a przez to też syte. Już jedna bułeczka jest w stanie zaspokoić głód. Są naprawdę przepyszne! Urzekły mnie swoim wyjątkowym smakiem. Dodatkowo postanowiłam zrobić je w wersji plecionej, dzięki temu świetnie się też prezentują.
P.S. W przepisie instrukcja plecionki krok po kroku ⇩


Herbaty naturalne Pure Leaf

Żyjemy bardziej świadomie i coraz częściej wybieramy produkty naturalne - bez konserwantów i zbędnej chemii, która nam szkodzi. Chętnie sięgamy po ekologiczną żywność oraz naturalne kosmetyki. Zwracamy uwagę nie tylko na to, aby produkty nie szkodziły naszemu zdrowiu, ale również były przyjazne dla środowiska.
I na przeciwko tym wymaganiom wychodzą herbaty Pure Leaf, które łączą jakość i smak z ekologią, i ochroną środowiska. Herbaty posiadają certyfikat Rainforest Alliance.
Osiem wyjątkowych smaków, zamkniętych w jedwabnych torebkach, zapewni niezapomniane doznania oraz zaspokoi gusta najbardziej wymagających osób.

Czosnkowy schab gotowany w mleku

Domowa wędlina - schab gotowany w mleku z dużą ilością czosnku. Bez konserwantów i innych zbędnych dodatków - tylko mięso, czosnek i naturalne przyprawy. Nie jest też przesolona, jak to się zdarza w kupnych wędlinach. Taki schab gotowany możemy bez wyrzutów sumienia podać dzieciom. Jest delikatny, miękki i soczysty, z lekko czosnkową nutą.
Wykonanie takiej domowej wędliny jest bardzo proste. Może trochę czasochłonne, ale proste, bo faktycznie robi się sama. My tylko musimy uzbroić się w cierpliwość, bo najpierw mięso trzeba zamarynować (najlepiej przez całą noc), a następnie przez godzinę gotować w mleku. No i trzeba jeszcze doliczyć czas stygnięcia. Ale naprawdę warto poczekać, bo taka domowa wędlina jest najlepsza i wiemy co jemy! Te kupne mogą się przy niej schować.
Idealna propozycja na świąteczny stół.


Babka marchewkowa z karmelem

Pomysł na babkę wielkanocną... znane i lubiane ciasto marchewkowe w formie babki, z domowym karmelem oraz płatkami migdałowymi. Jest tak pyszna, że znika w tempie ekspresowym. Puszysta i wilgotna w środku, o wspaniałym korzennym zapachu. Całość dopełnia pyszny, domowy karmel oraz płatki migdałowe, dzięki temu ma ona oryginalny charakter.
Przepis na ciasto marchewkowe jest bardzo szybki oraz prosty w przygotowaniu i nigdy nie zawodzi. Natomiast domowy karmel to jedynie 4 składniki i niecałe 10 minut pracy. Przepis jest bardzo prosty i tani, a otrzymujemy pyszny karmel bez konserwantów i sztucznych dodatków.
Takiej babki nie może zabraknąć na świątecznym stole!

Kuchenna Apteka #30 - Biała fasola

Fasola biała należy do roślin strączkowych i posiada ona kilka odmian, a do najpopularniejszych należą fasola jaś oraz perłowa. Jest ona jednym z najbardziej wartościowych pokarmów na świecie. Docenia się ją nie tylko za wartości odżywcze, ale także walory smakowe. Bogata w pełnowartościowe białko roślinne jest dobrym zamiennikiem mięsa dla wegetarian i wegan. Poza tym, fasola to bogate źródło witamin i minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poza nasionami fasoli właściwości zdrowotne wykazują także jej strąki oraz kiełki. Jednak nie przez każdego może być spożywana...
Dowiedz się więcej! 


Roladki z tortilli z serem i szynką

Szybka przekąska na imprezę, kolację lub do lunchboxa. Tortille zapiekane z szynką, serem żółtym oraz mozzarellą i sosem czosnkowym, podane w postaci roladek. To bardzo proste, wykonane z kilku składników zakąski, które sprawdzają się w każdych okolicznościach. Wystarczy niecałe 15 minut i gotowe! Chwilowe zapieczenie w piekarniku ma na celu lekkie roztopienie sera. Jednak zarówno na zimno, jak i na ciepło smakują doskonale. Najlepiej podawać w towarzystwie sosu czosnkowego.


Kurczak po marokańsku (Test garnka próżniowego Happycall Vacuum Pot)

Podudzia z kurczaka po marokańsku to pyszne danie jednogarnkowe, pochodzące z "Sekretów kuchni arabskiej". Kurczaka najpierw marynujemy w aromatycznych przyprawach kuchni marokańskiej (kurkuma, kumin, kolendra) z dodatkiem soku z cytryny, mięty oraz oliwy, a następnie dusimy w sosie pomidorowym z dodatkiem cytryny, szafranu i oliwek. Danie to jest niezwykle aromatyczne, a podudzia z kurczaka bardzo soczyste. I to właśnie dzięki przyprawom, które w kuchni polskiej raczej rzadko są używane, zyskuje swój niepowtarzalny i wyrazisty smak oraz aromat. Tak przygotowanego kurczaka podajemy po marokańsku, czyli z kuskusem 😉
W tradycyjnej kuchni marokańskiej takie dania przygotowuje się w garnku z glinki żaroodpornej z wysoką, stożkowatą pokrywką, o nazwie tadżin. A ponieważ ja takiego garnka nie posiadam, postanowiłam przetestować do tego dania garnek próżniowy Happycall Vacuum Pot. I powiem Wam, że sprawdził się znakomicie! Kurczak wyszedł soczysty i miękki, nie przypalił się, a do tego skrócił się czas jego przygotowania. A to wszystko dzięki potrójnemu układowi niskiego ciśnienia w próżniowym garnku Happycall.
Warto też wiedzieć, że gotowanie w próżni pozwala zachować naturalny smak i składniki odżywcze przygotowywanych potraw.
Więcej na temat testowanego garnka możecie przeczytać pod przepisem 👇


Sernik "sadzone jajko"

Sernik na zimno z połówkami brzoskwiń i galaretką krystaliczną z wyglądu przypominający sadzone jajka to idealna propozycja na Święta Wielkanocne. Masa sernikowa wykonana jest z prawdziwego twarogu z dodatkiem ubitej śmietanki kremówki, dzięki temu jest kremowa i delikatna w smaku, dosłownie rozpływająca się w ustach. Spód sernika to podłużne i kruche biszkopty, a na masie sernikowej układamy połówki brzoskwiń odsączone z syropu, i całość zalewamy krystaliczną galaretką o smaku cytrynowym. Dodatkowo do masy sernikowej możemy dodać skórkę cytrynową, wtedy otrzymamy lekko orzeźwiający smak, który będzie współgrał z galaretką. 
Sernik jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu, a otrzymujemy efektowny deser w sam raz na Wielkanoc 🥚


Klopsy roślinne w sosie z marchewką i groszkiem

Ekspresowe danie wegetariańskie dla całej rodziny. Klasyczny, biały sos z marchewką i groszkiem z roślinnymi klopsami. Aby sos nie był mdły w smaku, należy go dobrze doprawić i dodać soku z cytryny. Wystarczy tylko 15 minut, aby otrzymać pyszny i pożywny obiad bezmięsny.
Marchewka z groszkiem podana w sosie śmietanowym to ponadczasowe danie, które kojarzy mi się z dzieciństwem. W latach 90-tych pojawiała się na stołach bardzo często przy różnych okazjach. Natomiast klopsy roślinne wykonane z kiełków słonecznika, pszenicy oraz grochu to nowość na rynku od Dobra Kaloria. 
I tak połączyłam tradycję z nowoczesnością 😉

Kilka słów o klopsach...
Dobra Kaloria wprowadziła na rynek 100% roślinny produkt, który pod względem wyglądu wygląda jak prawdziwe mięso, bazując na kiełkach słonecznika, pszenicy i nasionach roślin strączkowych. Zamienniki mięsa oparte na kiełkach zawierają 25% białka i są naturalnym źródłem błonnika, magnezu, żelaza, potasu oraz witaminy B1. Nie zawierają soi oraz są bez konserwantów, barwników, glutaminianu oraz fosforanów.
Kiełki słonecznika dostarczają organizmowi fosforu, wapnia, magnezu, potasu, miedzi, cynku, błonnika oraz bardzo rzadko występującej w roślinach witaminy D, a także dużych ilości białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pozytywnie wpływają na przemianę materii, szczególnie tłuszczów i węglowodanów. Ich regularne spożywanie przeciwdziała wielu poważnym schorzeniom, wzmacnia system odpornościowy i uzupełnia niedobory witamin i składników mineralnych.
Takie klopsy to nie tylko idealny produkt dla wegetarian i wegan, ale mogą być też świetną alternatywą mięsa dla mięsożerców.
Moim zdaniem klopsy mają dobry skład i są smaczne. Wyglądem, jak i konsystencją do złudzenia przypominają prawdziwe mięso mielone. Na pierwszy rzut oka naprawdę można się pomylić! Są bardzo dobrze przyprawione i choć producent zapewnia, że smak i zapach również przypomina mięso, to jednak dla mnie jest on inny, ale to z pewnością nie jest ich wadą, a zaletą.
Klopsiki można przyrządzić na wiele sposobów - są gotowe do podgrzania w piekarniku, na grillu bądź patelni, na oleju lub w ulubionym sosie. 


Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny