Tradycyjne włoskie makarony - rodzaje i właściwości

Makaron jemy od wielu lat. Można go przyrządzić na różne sposoby. Warto jednak sięgać po makarony dobrej jakości, także te wytwarzane rzemieślniczo, by mieć pewność, że spożywamy produkt pełnowartościowy. Jakie są rodzaje makaronów? Podpowiadamy!Czym charakteryzuje się włoski makaron?

Makaron kojarzy nam się z Włochami i niewątpliwie to tam pojawił się już w swoich początkach. Większość przepisów na dania kuchni włoskiej to właśnie przepisy na bazie makaronu. Można go podawać z warzywami, sosami, mięsem, polany oliwą lub zapieczony np. z serem. Makaron pasuje właściwie do wszystkiego, dlatego przygotowanie potrawy z tym składnikiem w roli głównej nie jest trudne. Warto jednak zadbać o to, by był to dobrej jakości, prawdziwy włoski makaron.

Tradycyjny włoski makaron to krótki skład - mąka z pszenicy durum i woda, a niekiedy także jajka. Kluczowy w wyrobie włoskiego makaronu jest proces powolnego suszenia makaronu, z dbałością o odpowiednią wilgotność i niską temperaturę powietrza.


Makaron z pszenicy durum - co to jest?

Nieco droższe od zwykłego makaronu są makarony wytwarzane z mąki durum. W praktyce oznacza to pszenny makaron, który wytwarza się z tak zwanej semoliny - mąki pszennej z odmiany Triticum durum. Zaletą mąki durum jest większa ilość białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych niż w zwykłej mące pszennej.

Makaron durum jest twardszy od tradycyjnego i ma jasnożółty kolor, a poleca się go szczególnie osobom z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym, ponieważ w formie al dente ma niższy indeks glikemiczny.


Rodzaje włoskiego makaronu

Szacuje się, że włoski makaron to nawet 300 różnych rodzajów. Te najbardziej znane to penne (rurki), fusilli (świderki), farfalle (kokardki), tagiatelle (długie wstążki), spaghetti (cienkie długie nitki). 

Rodzajów jest jednak o wiele więcej. Wśród nich są m.in:
  • makaron pełnoziarnisty
  • makaron bezglutenowy
  • makaron kolorowy
  • makaron aromatyzowany
  • makaron jajeczny
  • makaron apulijski z lini DEDICATO firmy GRANORO.
Wszystkie wymienione makarony znajdziesz w sklepie https://maveat.pl/makaron/.


Alternatywą dla tradycyjnego białego makaronu jest makaron pełnoziarnisty powstający z mąki razowej z pełnego przemiału. Różni się barwą (ma najczęściej ciemnobrązowy kolor), ale zawiera też wiele składników odżywczych, których nie znajdziemy w zwykłym makaronie - błonnik, fosfor, cynk, żelazo, potas, witaminy z grupy B. Makaron ten jest twardszy niż zwykły, ma również niższy indeks glikemiczny.

Jeśli lubisz jeść makaron, ale ze względów zdrowotnych nie możesz spożywać glutenu, żaden problem. Możesz sięgnąć po makaron bezglutenowy. Najczęściej wytwarza się go z kukurydzy lub kaszy quinoa, a kształtem nie odbiega od zwykłego makaronu. Ten produkt poznasz na opakowaniu po symbolu przekreślonego kłosa (https://maveat.pl/makaron/makaron-bezglutenowy/).

Wydawać by się mogło, że kolorowy makaron zawiera listę chemicznych składników, tymczasem barwiony jest naturalnymi barwnikami, które pochodzą m.in. z kurkumy, szpinaku czy buraków. Ze względu na swój dekoracyjny walor, często występują w różnych kształtach - np. sercach, choinkach, zwierzętach.

Jeszcze inne doznania dostarczają makarony aromatyzowane. Niepowtarzalny smak gwarantują w nim specjalne naturalne dodatki, jak np. cytryna, szpinak, trufle czy spirulina.

Makaron jajeczny, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z połączenia mąki i jaj. Najczęściej są to 4 jajka na 1 kg mąki. Zawiera ona selen, co wspiera układ odpornościowy i system immunologiczny, a dodatkowo w jego składzie znajdują się witaminy z grupy B.

Makaron apulijski to ten, który pochodzi z Apulii - regionu południowych Włoch. Wyrabiany jest często w domach, formowany ręcznie, a suszony na ulicy. Wśród nich występują takie rodzaje jak
m.in.: orecchiette, strozzapreti, cavatellucci, spaghetti czy linguine.* Wpis sponsorowany/Artykuł zewnętrzny


Komentarze

Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny