Sernik chałwowy

Sernik z chałwową masą serową, na spodzie herbatnikowym oraz kremową polewą chałwową na wierzchu. Posiada zbitą i kremową konsystencję. Jest naprawdę pyszny! 
Masa serowa wykonana jest z prawdziwego twarogu z dodatkiem śmietanki kremówki oraz dużej ilości chałwy waniliowej. Natomiast polewa to połączenie chałwy i śmietanki kremówki. Dla mnie genialny smak, gdyż jestem wielką wielbicielką chałwy i wszystkiego co chałwowe...

Sernik jest też szybki i prosty w wykonaniu - wystarczy dosłownie 15 minut naszej pracy i ląduje w piekarniku. Piekąc sernik warto zadbać o odpowiednią wilgotność w piekarniku, by ciasto równomiernie urosło i nie popękało. Gdy nie posiadacie piekarnika parowego, to wystarczy włożyć na dno piekarnika naczynie wypełnione wodą.


Chałwowy sernik


Składniki:

Spód:
  • 150 g herbatników
  • 75 g masła
Masa serowa:
  • 600 g twarogu sernikowego
  • 3 jajka
  • 1/2 szklanki śmietanki 30%
  • 1/3 szklanki cukru (lub więcej gdy lubicie mocno słodkie)
  • 250 g chałwy waniliowej
  • 1 budyń waniliowy bez cukru (40g)
Polewa:
  • 150 g chałwy waniliowej
  • 1/2 szklanki śmietanki 30%






Wykonanie:

Spód:
Herbatniki kruszymy na miałko i dodajemy roztopione masło. Wszystko razem dokładnie mieszamy i powstałym "mokrym piaskiem" wylepiamy dno tortownicy (średnica 20 cm), wyłożone papierem do pieczenia, mocno dociskając. Wkładamy do lodówki.

Masa serowa:
Twaróg przenosimy do miski i dodajemy po jednym jajku, cały czas miksując. Następnie dodajemy  cukier, drobno pokruszoną chałwę oraz śmietankę. Miksujemy krótko, tylko do połączenia składników. Na końcu dodajemy proszek budyniowy i mieszamy do połączenia składników. 
Masę sernikową wykładamy na spód herbatnikowy i wyrównujemy. 
Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni (najlepiej z funkcją pary) i pieczemy około 60-70 min. Studzimy w lekko uchylonym piekarniku. 
Zimny sernik wkładamy do lodówki na kilka godzin.

Polewa:
Do rondelka wlewamy śmietankę i dodajemy drobno pokruszoną chałwę. Podgrzewamy, cały czas mieszając, aż polewa zgęstnieje - nie zagotowujemy! 
Gotową polewę wykładamy na wierzch zimnego sernika i dekorujemy według własnego gustu.

Rada:
Jeśli nie posiadacie piekarnika parowego, to dobrze jest włożyć na dno piekarnika naczynie wypełnione wodą, jeszcze zanim zaczniecie go nagrzewać.



Sernik z chałwą

Sernik chałwowy

Sernik z chałwą waniliową

Sernik chałwowy z polewą chałwową

Chałwowy sernik z polewą chałwową


Komentarze

  1. Wspaniale wygląda ! Zrobię w przyszłym tygodniu i dam znać czy mi wyszło :) Mam tylko pytanie :ta polewa wylewana na zimne ciasto ma byc ostudzona czy gorąca ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polewę wylewamy na zimny sernik i polewa też powinna być wystudzona, bo ciepła nie będzie tak gęsta :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny