Stół do jadalni - jaki wybrać?

Sercem każdej jadalni jest oczywiście stół. To on zajmuje centralne miejsce w tym pomieszczeniu, przy nim gromadzą się na wspólnych posiłkach domownicy i goście. Jak wybrać idealny stół do jadalni? Na co zwrócić uwagę, aby nie tylko pięknie się prezentował, ale też był wygodny i trwały?
Dopasowanie do wnętrza

Tak jak w przypadku zakupu innych mebli, tak też wybierając stół do jadalni przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć jaki model będzie pasować do naszego wnętrza. Jego wielkość musi być dopasowana do pomieszczenia, aby zapewniać swobodę i niepotrzebnie nie zagracać przestrzeni.

Pamiętajmy o odpowiedniej ilości miejsca na krzesła, a jeśli chcemy mieć w jadalni inne meble, warto jeszcze przed zakupem stołu przemyśleć ich ustawienie. Ważne jest też dopasowanie do stylu naszej jadalni i reszty domu, tak aby całość była spójna. Do wyboru mamy piękne i solidne stoły rustykalneklasyczne lub nowoczesne. Najpopularniejsze są stoły drewniane, ale możemy też zdecydować się na szklany, metalowy czy wykonany z kamienia - wszystko zależy od naszego gustu.

Wygoda użytkowania

Stół w jadalni powinien być nie tylko piękny, ale przede wszystkim wygodny i funkcjonalny, tak aby chciało się przy nim spędzać czas. Warto zastanowić się w jaki sposób będzie najczęściej użytkowany i kto będzie przy nim siedział. 

Jeśli mamy dużą rodzinę i często zapraszamy gości, a nasza jadalnia na to pozwala, świetnie sprawdzi się duży stół, który zapewni odpowiednią ilość miejsca dla każdego. Jeśli jednak domowników jest niewielu, a miejsce ograniczone, można zastanowić się nad stołem rozkładanym, który na co dzień nie zajmuje dużo miejsca, a na specjalne okazje można go powiększyć. 

Praktycznym rozwiązaniem przy niewielkim stole może być też wózek, na którym możemy ustawić mniej istotne rzeczy, które nie mieszczą się na stole, a powinny być pod ręką.


Jakość i trwałość

Zwróćmy uwagę na jakość wybieranego mebla. Powinna być ona jak najwyższa w stosunku do budżetu, jaki możemy na niego przeznaczyć. Jak zachowuje się materiał z którego jest wykonany mebel? 

Stoły z drewna będą wyróżniały się dużą trwałością, co więcej jest to materiał, który ładnie się starzeje. Natomiast sztuczne materiały, takie jak laminaty imitujące swoim wyglądem drewno czy kamień są bardziej odporne na zabrudzenia. 
Dużą trwałością wyróżniają się kamienne blaty czy też stoły metalowe. Niezależnie od wybranego materiału, zwróćmy uwagę na staranność wykonania, solidność i wykończenia drobnych detali - takie rzeczy w dużej mierze świadczą o jakości danego mebla.


Podsumowując, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jaki stół do jadalni jest najlepszy. Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji, gustu, budżetu czy dostępnego miejsca. Pamiętajmy jednak, że jest to zakup na lata, warto więc dobrze go przemyśleć i wybrać najlepszą z dostępnych dla nas opcji.


* Wpis sponsorowany/Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny