Grill kontaktowy — jaki wybrać? Poradnik gastronomiczny

Grillowanie to popularna metoda przyrządzania różnych potraw. Krótki czas obróbki termicznej bez potrzeby użycia tłuszczu, a do tego wyjątkowy smak sprawiają, że dania z grilla cieszą się dużym zainteresowaniem w restauracjach czy foodtruckach. 

Zastanawiasz się, czy wprowadzić je do menu swojego lokalu? Koniecznie przeczytaj ten poradnik! Znajdziesz w nim sporo cennych wskazówek i dowiesz się, jak kupić dobry grill kontaktowy.



Grill kontaktowy — dlaczego warto?

Grill kontaktowy to praktyczne i proste w obsłudze urządzenie, które coraz częściej pojawia się w wyposażeniu gastronomicznych kuchni. Jest zasilane elektrycznie, poza tym mobilne – nie musisz projektować go na stałe w zabudowie kuchennej.

Jednym z najważniejszych elementów grilla kontaktowego są umieszczone pod żeliwnymi płytami górna i dolna grzałka. Płyty nagrzewają się i oddają ciepło produktom. Urządzenie jest zamykane, dzięki czemu umożliwia dwustronną, intensywną obróbkę termiczną.

Mimo iż te urządzenia kojarzą się przeważnie z letnim grillowaniem w ogrodzie, to możliwości ich zastosowania są znacznie, znacznie szersze. Oprócz mięs także w postaci burgerów czy steka, można przygotowywać w nich również:
  • ryby, 
  • owoce morza,
  • warzywa i owoce,
  • pieczywo (m.in. własnoręcznie robione tortille),
  • kanapki typu panini
i jeszcze więcej! Wszystko zależy od inwencji i pomysłu szefa kuchni.


Jaki grill kontaktowy wybrać? Praktyczne wskazówki

Szukasz urządzenia do swojego lokalu gastronomicznego? Sprawdź ofertę na stronie Sklep Technica – zapoznaj się z poszczególnymi modelami i wybierz taki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Możliwe jednak, że nadal masz kilka pytań dotyczących tego sprzętu. W takiej sytuacji koniecznie czytaj dalej.


Materiały

Wybierając grill kontaktowy, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, które wpłyną na komfort użytkowania. Jedną z nich są materiały, z jakich wykonano urządzenia. Większość profesjonalnych urządzeń ma obudowę ze stali nierdzewnej. Nic dziwnego. Stal nierdzewna jest trwała, odporna na zarysowania i uszkodzenia, a ponadto łatwa w utrzymaniu w czystości. Do tego dochodzi odporność na kwasy oraz inne substancje zawarte w produktach spożywczych, a także preparatach do czyszczenia sprzętu i kuchni.

Istotnym aspektem przy wyborze sprzętu jest też powłoka na płytach roboczych. Znacznie zmniejsza ryzyko przywierania grillowanych potraw, ale warto pamiętać, że może być podatna na uszkodzenia.

Płyty grzewcze z kolei wykonuje się zazwyczaj z grubego żeliwa. Żeliwo równomiernie przekazuje energię cieplną na całą potrawę.


Rodzaje płyt

W przypadku grilli gastronomicznych popularne są modele z ryflowaną płytą grzewczą, która ma charakterystyczne rowki. Dzięki temu na grillowanych produktach widać ślady, przypominające te uzyskiwane na ruszcie, ponadto może to sprawić, że niektóre potrawy będą soczyste i chrupiące jednocześnie.

Na rynku dostępne są także grille kontaktowe gładkie. Taka konstrukcja płyty umożliwia kontakt powierzchni grzewczej z całą powierzchnią produktu – czyli równomierną i intensywną obróbkę.


Jaki grill do małego, średniego i dużego lokalu gastronomicznego?

Grille gastronomiczne dostępne na rynku występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb każdego lokalu. Grill o niedużych wymiarach pola grzewczego, na przykład 22 × 23 cm, to świetne rozwiązanie do mniejszych barów i restauracji, w których potrawy grillowane są jedynie dodatkiem do menu.

Natomiast urządzenie średniej wielkości, z większą powierzchnią roboczą jest dobrą opcją do lokali czy restauracji, w których często serwuje się grillowane potrawy. Ze względu na swój rozmiar, to jeden z popularnych wyborów wśród właścicieli lokali. 

W przypadku dużych restauracji, sal balowych czy miejsc obsługujących jednocześnie liczne grono gości, warto rozważyć grill podwójny z dwoma polami grzewczymi lub po prostu adekwatnie duże urządzenie. Spora powierzchnia robocza oraz konstrukcja pozwalają na jednoczesne przygotowywanie większej liczby potraw.

Oczywiście sam rozmiar urządzenia to nie wszystko. Liczy się też moc grzewcza. W przypadku profesjonalnych grillów powinna wynosić co najmniej 2000 W, a najlepiej około 3000 W. Inaczej – mimo znacznej powierzchni grzewczej – grill nie osiągnie pożądanej efektywności.

Przed zakupem grilla do swojego lokalu istotne jest dokładne określenie potrzeb związanych z jego użytkowaniem. Warto zwrócić uwagę na urządzenia oferowane przez renomowanych producentów, którzy zapewniają wysoką jakość wykonania sprzętów. Życzymy udanych zakupów!



* Wpis sponsorowany/Artykuł zewnętrzny

Komentarze

  1. Oj warto warto. Odkąd mam swój grill Lauben to zostałam grillomaniaczką :D Bardzo wygodna rzecz, nie ma problemów z myciem a potrawy no cóż, warto samemu się przekonać zwłaszcza jak ktoś lubi grillowane mięsa czy warzywa.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny