Domowe Kosmetyki #1 - Płyn do płukania ust

Zaczynamy! Oto obiecany pierwszy wpis z serii "Domowe Kosmetyki" ❤
Na pierwszy rzut idzie bardzo prosty przepis na płyn do płukania jamy ustnej.
Płynów do pielęgnacji jamy ustnej używa coraz więcej osób i ostatnimi laty stały się one bardzo popularne. Tylko należy pamiętać, że te sklepowe nie wszystkie mają dobry skład. A zrobienie takiego płynu w domu jest naprawdę proste...

Zrobiony przeze mnie płyn pozwala na utrzymanie właściwego pH oraz nawilżenia jamy ustnej, a oprócz tego działa przeciwzapalnie i odkażająco.
Zawiera wodorowęglan sodu czyli sodę oczyszczoną, która neutralizuje kwasowość w jamie ustnej, działa jak łagodny środek antyseptyczny, a także odświeża oddech.
Poza tym obecna w składzie gliceryna ma właściwości nawilżające, a napar z rumianku działa przeciwzapalnie i bakteriobójcza oraz pozytywnie wpływa na stan dziąseł. Dodatkiem są olejki eteryczne, które nie pełnią tylko funkcji zapachowej, ale również mają działanie odkażające, przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze.
Taki płyn nadaje się nie tylko do pielęgnacji jamy ustnej, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienie próchnicy oraz zapalenia dziąseł.
Może być on stosowany do codziennej higieny jamy ustnej, jednak należy pamiętać, że ze względu na obecność alkoholu w składzie nie należy podawać go dzieciom, a i dorośli powinni robić sobie przerwy w jego używaniu. Zbyt intensywne i długotrwałe stosowanie też nie jest za dobre dla naszego szkliwa.Skład:

soda oczyszczona 1,5 g
gliceryna 85% 12,0 g
etanol 70% 10,0 g
olejek goździkowy 3-5 kropli
olejek szałwiowy 3-5 kropli
olejek miętowy 3-5 kropli
napar z rumianku 30 g
woda do 100,0 g


Wykonanie:

Napar z rumianku:
10 g rumianku zalewamy 150 ml wrzątku. Zaparzamy pod przykryciem około 10 min., a następnie odcedzamy i studzimy.

Etanol 70%:
W sprzedaży jest dostępny spirytus, który jest około 95%, więc musimy tu dokonać przeliczeń:
        70,0 - 100,0                    95,0 - 100,0
   x - 10,0                          7,0 - y
      x= 7,0                            y= 7,37
czyli dodajemy 7,37 g spirytusu 95%

Płyn:
Odważamy na wadze sodę oczyszczoną i rozpuszczamy ją w małej ilości (10-20 g) ciepłej wody. Soda oczyszczona rozpuszcza się w wodzie powyżej 20 stopni Celsjusza, ale nie może być ona cieplejsza niż 40 stopni.
Do rozpuszczonego roztworu sody dodajemy glicerynę. Mieszamy.
W osobnym naczyniu odważamy 7,37 g spirytusu 95% i rozpuszczamy nim olejki eteryczne: goździkowy, szałwiowy oraz miętowy.
Na wadze stawiamy butelkę o pojemności 100 g i tarujemy ją. Do butelki wlewamy roztwór sody z gliceryną, następnie etanol z olejkami, a kolejno napar z rumianku i na końcu uzupełniamy wodą przegotowaną do 100 g. Butelkę zakręcamy i mieszamy jej zawartość.

Uwaga!
Przed użyciem rozcieńczamy płyn w stosunku 1:10 


Komentarze

Prześlij komentarz

Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny