Ciekawe sposoby na wykorzystanie kawy w kuchni: desery, przetwory i dania główne

Picie kawy rano to nic niezwykłego. Większość z nas chętnie sięga po kubek tego gorącego napoju zaraz po przebudzeniu. Okazuje się jednak, że to nie jedyne zastosowanie kawy. Poza przyrządzaniem espresso, cappuccino czy latte, szefowie kuchni często wykorzystują ten niesamowity składnik w deserach i przetworach, a nawet – wytrawnych daniach głównych. Jak w niestandardowy sposób wykorzystać w kuchni ziarna kawy? 




Zastosowania kawy w cukiernictwie – nie tylko do picia

W cukiernictwie kawa wykorzystywana jest często i chętnie. Poza dobrze znanym tiramisu, z dodatkiem espresso przyrządzić można sernik, bezę, brownie czy muffinki. W ciastach często stosuje się tzw. masę kawową, która szczególnie dobrze smakuje z biszkoptem. Innym zastosowaniem kawy jest nasączenie nią ciasta biszkoptowego, co pozwoli uzyskać odmienny, bardziej wyrazisty smak. 

Warto pamiętać, że różne rodzaje kawy nadadzą odmiennego smaku. W przygotowaniu espresso, które następnie dodamy do deseru, pomoże ekspres do kawy z młynkiem.

Z jakimi składnikami najlepiej komponuje się aromatyczna kawa? 
W wyrobach cukierniczych często można ją spotkać w połączeniu z wiśniami, malinami czy orzechami. Nie do zapomnienia jest również w połączeniu z czekoladą, o czym najlepiej przekonać się samemu, piekąc brownie z dodatkiem kawy. Naturalnie zmielone ziarna pasują również do śniadań na słodko: granoli czy owsianki. Można je też z powodzeniem dodać do sprawdzonego przepisu na naleśniki.




Przetwory z kawy – idealny dodatek do serów

Kawa bardzo dobrze komponuje się z owocami. Nic więc dziwnego, że znalazła swoje zastosowanie w słodkich przetworach. Sprawdzi się w połączeniu z nektarynkami, gruszkami czy jabłkami. Ciekawym pomysłem jest dżem kawowy z jabłkami i rumem. Niewielki dodatek alkoholu sprawi, że dżem będzie dużo bardziej wykwintny, a tym samym sprawdzi się nawet w roli prezentu. Zamiast rumu można też użyć koniaku albo brandy, wedle preferencji. 

Kawowe przetwory najlepiej jeść z serami, choć równie dobrze będą smakować ze świeżym, chrupiącym croissantem lub naleśnikami. 
Zwolennikom zdrowotnych nalewek polecić można nalewkę kawową, tak zwaną "kawówkę". Jej niezaprzeczalną zaletą jest to, że można ją przygotować o każdej porze roku.

Kawę do przetworów oraz nalewki najlepiej przygotować przy użyciu ekspresu ciśnieniowego, takiego jak Jura ENA 8. Dzięki temu zmielone ziarna zachowają pełnię smaku oraz będą lepiej wyczuwalne w przetworach.




Do czego jeszcze dodać kawę? Niestandardowe pomysły na dania główne z kawą

Choć kawa kojarzy się głównie z deserami, można stosować ją również w daniach wytrawnych. Niektórzy szefowie kuchni lubią dodawać ją do mięsa (w szczególności tego z grilla). Ziarna kawy po zmieleniu można zmieszać z przyprawami, co pozwoli uzyskać unikatowy smak. Mogą być używane do marynowania, a także wspomóc proces karmelizacji. Dodane do ryb oraz serów, wzmocnią smak oraz zadziałają "odtłuszczająco".

Smak kawy świetnie komponuje się też z ostrymi, rozgrzewającymi, zimowymi zupami krem, a także z warzywami takimi jak dynia czy marchewka, mającymi lekko słodki posmak. Nie da się jednak ukryć, że kawa wytrwanych potrawach to raczej pomysł dla koneserów oraz osób poszukujących nowych, wyjątkowych smaków.




* Wpis sponsorowany/Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny