Biała kiełbasa pieczona z ziemniakami

Biała kiełbasa to dla mnie prawdziwy rarytas... może dlatego, że jemy ją u nas od święta. Choć kojarzy się ona głównie ze świętami Wielkanocnymi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać ją gościom w inne święta 😉 Takim ciepłym i treściwym posiłkiem nikt nie pogardzi, zwłaszcza w Sylwestra. Szczególnie pyszna jest pieczona w piekarniku z różnymi dodatkami - u mnie z ziemniakami i cebulką, w winnym sosie z musztardą francuską. Znakomite danie!



Składniki:
  • 6 białych kiełbas surowych
  • 2 cebule
  • 2-3 ziemniaki
  • 2 liście laurowe
  • 4-5 ziaren angielskich
  • 1 szklanka bulionu
  • 1/3 szklanki białego wina wytrawnego
  • 3 łyżki musztardy francuskiej Octim
  • 1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej
  • 1/3 łyżeczki papryki ostrej
  • 1 łyżeczka majeranku suszonego
  • pieprz
  • 2 łyżki oleju
Wykonanie:

Białą kiełbasę najpierw zaparzamy: wkładamy ją do garnka, zalewamy wodą, dodajemy liście laurowe oraz ziela angielskie i zagotowujemy wodę. Nie doprowadzamy do wrzenia. Po zagotowaniu, zdejmujemy garnek z ognia i pozostawiamy kiełbasę w gorącej wodzie przez około 10-15 min.
Cebule obieramy i kroimy w piórka. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy cebule i podsmażamy do zeszklenia. Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w półksiężyce ( każdy ziemniak kroimy na 8 części ).
Bulion podgrzewamy, dodajemy musztardę francuską oraz przyprawy - obie papryki, majeranek oraz pieprz. Mieszamy.
W naczyniu żaroodpornym układamy zaparzone białe kiełbasy. Pomiędzy kiełbasy układamy ziemniaki i na wierzch wykładamy podsmażoną cebulę. Całość zalewamy bulionem z musztardą i przyprawami. Naczynie przykrywamy folią aluminiową i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 30 min. Po tym czasie, odkrywamy folię i podlewamy białym winem. Pieczemy kolejne 30 min. już bez przykrycia.

Rada:

Przed podlaniem dania winem ziemniaki powinny być prawie miękkie, gdyż po dodaniu wina, w kwaśnym środowisku, ziemniaki nie upieką się i będą twarde.













Święta to magiczny czas. W przedświątecznej gorączce warto zadbać o smaki – tradycyjne, ale i nowoczesne... W przygotowaniu potraw pomogą produkty Octim, które od lat zaostrzają apetyt konsumentów. Gdy odwiedza nas liczna rodzina i przyjaciele, nie ma czasu na kuchenne wpadki i lepiej wśród swoich składników mieć te sprawdzone, które zapewnią kulinarny sukces. Aby kolor czerwonego barszczu stał się wyrazisty, należy dodać ocet jabłkowy, a smak wigilijnej ryby podkreśli ocet słodowy. Tradycyjne śledzie ozdobi musztarda francuska, a postną kapustę z grzybami zaostrzy musztarda sarepska. Koncentrat pomidorowy to nieodzowny dodatek do ryby po grecku, a świąteczne ciasta zachwycą gości dzięki glazurze balsamicznej. 


* Wpis powstał we współpracy z Octim




Komentarze

  1. Bardzo fajne danie. Wesołych Świąt, pysznych dań, cudownych prezentów, rodzinnej atmosfery i szczęśliwego Nowego Roku 😍

    OdpowiedzUsuń
  2. mniammm, wygląda pysznie, ja jestem wielką fanką dobrej, białej kiełbasy więc wypróbuję przepis.

    OdpowiedzUsuń
  3. W takim wydaniu białej jeszcze nie jadłam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie przepadam za białą kiełbasą, ale pieczona jest pyszna :D Jeszcze z takimi dodatkami :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny